Jak czyścić srebrną, złotą i pozłacaną biżuterię – praktyczny poradnik
Srebrna, złota i pozłacana biżuteria mogą przez lata wyglądać jak nowe – wystarczy odpowiednio o nie zadbać. Na szczęście samodzielne czyszczenie biżuterii jest proste, a same zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać domowymi sposobami. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Wam dowiedzieć się jak wyczyścić srebro, złoto i biżuterię pozłacaną.
Jak czyścić biżuterię?
Biżuteria wykonana z metali szlachetnych charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale też delikatnością. Właśnie dlatego czyszczenie srebra, złota czy pozłacanego srebra wymaga ostrożności i odpowiedniego przygotowania. W przypadku biżuterii, która wymaga bardziej dokładnego czyszczenia, powinniśmy zwracać uwagę na poziom delikatności naszych ozdób – czy mają one przymocowane elementy, które mogą odpaść? Czy wzbogacone są o kamienie szlachetne, których kolor może wyblaknąć w wyniku zetknięcia z danym środkiem chemicznym? Czy ozdobione są materiałami organicznymi – np. perłami, bursztynami lub elementami klejonymi, które mogą się uszkodzić? W przypadku samego metalu możemy delikatnie wyczyścić biżuterię domowymi sposobami, jednak w przypadku zdobień możemy dokonać uszkodzeń – wtedy najlepiej udać się do profesjonalnego zakładu złotniczego.
Jak dbać o biżuterię?
Jeśli chcemy, by nasza biżuteria cieszyła się pięknym wyglądem przez długi czas, powinniśmy odpowiednio o nią zadbać. Od przechowywania, po samo noszenie – pielęgnacja biżuterii jest niezwykle ważna. Srebro i srebro pozłacane najlepiej przechowywać w woreczkach strunowych, które ograniczają dostęp do wilgoci. Dzięki temu biżuteria nie ciemnieje z czasem.
Czynniki, które źle wpływają na biżuterię srebrną i pozłacaną:
Perfumy: należy unikać kontaktu perfum z biżuterią. Pod żadnym pozorem nie należy rozpylać perfum na nałożoną wcześniej na ciało biżuterię! Niestety bardzo wiele osób o tym zapomina. Wilgoć: biżuterii nie należy moczyć, nie należy się w niej również kąpać czy myć rąk, gdy są na nich pierścionki. Również miejsce, w którym przechowujemy biżuterię powinno być suche.
Unikając tych dwóch czynników w prosty sposób przedłużymy piękny wygląd biżuterii.
Czyszczenie srebra
Biżuteria srebrna to jeden z najczęstszych wyborów kupujących – głównie z powodu pięknego, lustrzanego koloru. Niestety kruszec ten, szczególnie gdy nie jest używany, szybko ciemnieje i traci swój blask. Jest to spowodowane jego właściwościami chemicznymi – związki siarki, które występują w powietrzu reagują ze srebrem, co powoduje powstawanie ciemnego osadu na jego powierzchni. Jak wyczyścić srebro domowymi sposobami, by nie zniszczyć ulubionej biżuterii? Sposobów jest kilka.
Czym wyczyścić srebro w domowych warunkach?
Pasta do zębów
Czyszczenie srebra pastą do zębów to jedna z najprostszych metod domowych. Ważne jednak, by pasta nie zawierała np. wybielających mikrogranulek. Należy sięgnąć po najprostszą, białą pastę, wyczyścić biżuterię delikatnie przy pomocy szczoteczki, po czym opłukać ją pod bieżącą wodą.
Popiół z papierosów
Kolejnym domowym sposobem jest zmieszanie popiołu papierosowego z wodą – tak zrobioną papką przy pomocy szczoteczki delikatnie czyścimy biżuterię, po czym opłukujemy ją wodą.
Pranie
Biżuterię możemy wyprać razem z bielizną w temperaturze ok. 30-40 stopni C. Przed włączeniem pralki należy jednak upewnić się, że srebro zostało odpowiednio zabezpieczone (np. poprzez włożenie go do pończochy lub rajstop).
Ocet i soda oczyszczona
Gorąca kąpiel to kolejny sposób na czyszczenie srebra. Biżuterię srebrną możemy zamoczyć w kąpieli chemicznej na około 15 minut (zawsze w ochronnych rękawicach!). Składniki potrzebne na kąpiel: 3 litry wody, 5 łyżek octu i 4 łyżki sody oczyszczonej. „Wykąpane” ozdoby należy opłukać zimną wodą i osuszyć przy pomocy miękkiej ściereczki.
Woda spod… ziemniaków
Biżuterię srebrną wyczyścimy również wodą, w której wcześniej gotowały się ziemniaki w łupinach. Po kąpieli biżuterię należy wypolerować.
A jak wyczyścić srebro w sposób bardziej konwencjonalny?
Możemy sięgnąć po preparaty specjalistyczne, takie jak specjalny płyn do czyszczenia srebra (np. Argentum, ok. 8 zł), myjka ultradźwiękowa czy specjalne ściereczki do czyszczenia srebra (np. Connoisseurs, ok 20 zł).
Czyszczenie złota
Zdecydowanie większą odpornością niż biżuteria srebrna poszczycić się mogą wyroby złote, jednak również i one po pewnym czasie tracą swój pierwotny blask. Powinniśmy jednak pamiętać, że złoto jest bardzo podatne na zarysowania – delikatność jest więc wskazana.
Jak wyczyścić złoto domowymi sposobami?
Płyn do mycia naczyń
Do miski wypełnionej rozgrzaną wodą sodową dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń i pozostawiamy w niej biżuterię na 15 minut. Następnie delikatnie czyścimy złoto szczoteczką i polerujemy.
Sok z cebuli
Biżuterię posmarować możemy sokiem z cebuli (lub włożyć do słoika zalanego ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i płatków mydlanych). Tak oczyszczoną złotą biżuterię wyjmujemy, opłukujemy ciepłą wodą i polerujemy przy pomocy delikatnej szmatki.
Pasta do zębów
Podobnie jak w przypadku srebra, biżuterię złotą wyczyścimy również przy pomocy klasycznej pasty do zębów. Wybierając pastę i szczoteczkę powinniśmy zwracać szczególną uwagę na brak mikrogranulek i stopień miękkości włosia, by nie zarysować złota.
Czyszczenie pozłacanego srebra
Złocenie to powierzchniowe powlekanie wyrobu warstwą złota, naturalnym procesem jest wycieranie się tej wierzchniej warstwy. Srebro pozłacane po pewnym czasie narażone jest na ścieranie. W zależności od użytkowania pozłocenie może się utrzymać od kilku miesięcy do kilku lat. Należy o nią dbać w szczególny sposób. Chronić przed wilgocią, zdejmować podczas kąpieli i mycia rąk. Unikać bezpośredniego kontaktu z perfumami, płynami do dezynfekcji, kosmetykami, chemią.
Aby zapobiec zmianą, powinniśmy biżuterię pozłacaną trzymać w suchym miejscu, w specjalnym pojemniku lub owijać poszczególne elementy bibułą (albo delikatnym materiałem, takim jak jedwab). Pozłacane srebro czyścić możemy podobnie jak złoto i srebro, istnieje jednak kilka alternatywnych, domowych sposobów, z których również i w tym przypadku możemy skorzystać. Jeżeli warstwa się mocno wytrze, można ponowić proces pozłacania.
Jak czyścić pozłacane srebro?
Cytryna i sól
Delikatną ściereczkę należy zwilżyć roztworem soli kuchennej i sokiem z
cytryny. Tak przygotowanym preparatem należy delikatnie przetrzeć (raz)
pozłacaną biżuterię.
Spirytus
Biżuterię pozłacaną możemy przecierać ściereczką z irchy, która wcześniej
namoczona została w spirytusie salicylowym. W przypadku pozłacanej biżuterii powinniśmy unikać całkowitego zamaczania ozdób w przygotowanych miksturach. Zaleca się pojedyncze, delikatne przetarcie namoczoną watką lub bawełnianą ściereczką. Nadmierne pocieranie może powodować starcie wierzchniej warstwy złota. Należy jednak pamiętać, że nawet startą biżuterię pozłacaną da się uratować – wystarczy zanieść ją do zakładu złotniczego, w którym zostanie ona odświeżona w sposób profesjonalny.
UWAGA
Powyższe sposoby stanowią jedynie przykład tego, w jaki sposób można czyścić biżuterię w domowych warunkach. Najlepszym i najbardziej pewnym rozwiązaniem jest udanie się do zakładu złotniczego w celu profesjonalnego zabiegu oczyszczania biżuterii. Żaden z domowych sposobów nie zagwarantuje długotrwałego i specjalistycznego efektu, który uzyskamy w zakładzie. Istnieje również ryzyko zniszczenia przez nas ulubionych ozdób lub pogorszenia ich stanu w warunkach domowych. Zły wpływ na biżuterię mają ponadto woda i kosmetyki, dlatego zaleca się, by nie przechowywać (w szczególności) srebra, złota ani srebra pozłacanego w łazience.